Aksaray Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Dekanın Mesajı

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 1993 yılında eğitim öğretime başlamış ve o günden bu güne bölgenin önde gelen mühendislik eğitimi veren fakülteler arasında yerini almıştır.  Bu gün itibari ile fakültemizde 3500’ü lisans olmak üzere yaklaşık 3900 öğrencimize, alanında uzman 114 öğretim elemanı eğitim vermektedir. 1993’ten bu yana, ülke ve bölgenin kalkınmasında sadece etkin mühendisler yetiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda ulusal ölçekte birçok endüstriyel ve sanayii kuruluşuna “know-how”, AR-GE, danışmanlık hizmeti vermektedir.

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 10 bölümden oluşan yazılımdan yer bilimlerine kadar mühendisliğin hemen hemen bütün dallarında eğitim veren bir fakültedir.  Aktif araştırma faaliyetlerimiz son beş yılda saygın uluslararası dergilerde yaklaşık 400 SCI makale ile sonuçlanmıştır. Son on yıl içinde fakültemiz bünyesinde 150 den fazla TUBİTAK BAP ve San-Tez projesi tamamlanmıştır. Bu sayı üniversitenin en çok araştırma yapan fakültesi olarak bize haklı bir gurur yaşatmaktadır.

Fakülte yönetimi olarak, eğitimin sadece laboratuvar ve sınıflarda değil sahada yapılabileceğini olan güçlü inancımız; öğrencilerimize son iki dönemlerini ortak eğitim kapsamında eğitim vizyonumuz ile  ortak paydaşlığa sahip kurumsal şirketlerde geçirmeleri şansı tanımaktadır.

Mühendislik mesleği eğitimin ilk adımından itibaren sıkı bir çalışma disiplini ve özveri gerektirir. Eğitim vizyonumuz,  öğrencilerimize diyalektik mantığa sahip, analitik ve yaratıcı düşünebilen, iş ortamında farklılık yaratacak, lider mühendisler yetiştirmektir. Bu amaçla, müfredatımız her yıl güncellenerek dünyanın “Dördüncü Sanayi Devrimi” olarak adlandırılan teknolojik yenilik çağına uyumlu hale getirilmektedir.

Geleceğe yön vermek ve geleceğin başarılı Mühendislerini yetiştirmek üzere sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Sevgi ve saygılarımla....

 

Prof. Dr. Mustafa Sönmez

 

Mühendislik Fakültesi Dekanı