Aksaray Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Entropi ve Bilim Dili Türkçe

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ünal ÇAMDALI, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Prof.Dr. Ünal AKDAĞ’ın davetiyle Üniversitemizde “Entropi ve Bilim Dili Türkçe” Konulu bir konferans verdi.   

Prof. Dr. Ünal Çamdalı, evrende her olayın bir başlangıcı ve sonu olmak zorunda olduğunu, yani çalışan tüm sistemlerin bir ömrü olduğunu ifade ettin. Yasaya göre yaşam, sürekli değerliden değersizliğe, kaliteden kalitesizliğe, çokluktan azlığa, varlıktan yokluğa, yaşamdan da ölüme doğru ilerlemektedir. Termodinamikteki ifadesiyle de yüksek enerjiden düşük enerjiye, düşük entropiden de yüksek entropiye doğru gelişmektedir. Enerjinin kullanılabilirliği yani kalitesi artarken entropisi azalacak, entropisi artarken de kalitesi azalacaktır. İki farklı şey aynı anda, aynı noktada olamayacaktır. Bu da başka bir fizik kuralıdır.

Ayrıca bir dil kendi bağlarından kopup, başka dillerin etkisi altına girdiğinde, o dil içerisinde kaos diğer ifadeyle kargaşa gelişecektir. Bu da yüksek entropi durumu demektir. Kültür transferi ile birlikte dile giren yabancı kavramların varlığı, kültürel değerler kadar aynı zamanda dilin de yapısını bozacaktır. Dolayısıyla bu durumda, dildeki kurallardan sapmalar ortaya çıkacaktır. Bozunum ve sapmalar da nihayetinde entropi üretecektir. Yüksek entropili dil ise gelişemeyecek, öğrenilemeyecek, yayılamayacak, akıbeti de pek hayırlı olamayacaktır. Bu bakımdan dilde öze dönme çalışmaları ciddiye alınmalı ve söz konusu çalışmaların önemini sarsıcı eylemlerden sakınılmalıdır. Ancak bir dilin içerisine girmiş, benimsenmiş, tarihi değer oluşturmuş kelimelerin varlığını da korumak önemli olabilir. Bunun da altını çizmek gerekir diyen Prof.Çamdalı Türkçeye sahip çıkmanın bir vatan millet meselesi olduğunu belirtti. 

ASÜ Konferans Salonu’nda düzenlenen konferans, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sönmez’in teşekkür belgesi ve plaket takdimi ile sona erdi.