Aksaray Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Kahramanmaraş Teknik Gezi

2023 Kahramanmaraş depremleri, 6 Şubat 2023'te dokuz saat arayla meydana gelen, merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş'ın-Pazarcık ve Ekinözü ilçesi olan, 7.8 Mw  ve 7.5 Mw  büyüklüklerindeki iki deprem. Depremler sonucunda Türkiye'de en az 50 bin 96, kişi hayatını kaybetmiş ve toplam 122 binden fazla kişi ise yaralanmıştır.

Aksaray belediyesinin organizasyonu ile 21 Mart Salı günü Kahramanmaraş şehrine teknik gezi düzenlenmiştir. Teknik gezide Aksaray Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr.Mustafa Kaya’nın refakatinde Aksaray üniversitesi mühendislik fakültesinden, mimarlık fakültesinden ve Sultanhanı meslek yüksek okulu inşaat teknolojisi bölümünden öğrenciler geziye katılmıştır. 50,096 kişinin ölmesinin ve çok fazla sayıda yapının yıkılmasının nedenlerini araştırdığımızda karşımıza çıkan ilk neden devletimizin çıkardığı Kentsel Dönüşüm yasasının yeterince uygulanmadığıdır.

Bu depremlerde Kahramanmaraş merkezinde 40-60 yıllık yapıların göçtüğü görülmüştür. Bu yapıların göçmesinin nedenleri inşaatında düz donatı kullanılması, betonlarında maksimum agrega çapı, su/çimento oranı vs detaylara dikkat edilmemesi söylenebilir.

Kahramanmaraşta bu depremlerde 2000 yılından sonra inşa edilmiş yapıların göçtüğü de görülmüştür. Yeni yapıların göçme nedenlerine bakıldığında bu yapılarda nervürlü donatı kullanılmıştır fakat inşaat aşamasında taze beton kalıplarına yerleştirildikten sonra yaklaşık bir hafta sulanması gerekirken sulanmamış ve beton hidratasyonunu tamamlayamamıştır.

Ayrıca depremlerde yıkılan binalara bakıldığında özellikle kolon kiriş birleşim bölgesinin yakınında kirişlerde ve kolonlarda etriye sıklaştırması yapılmadığı gibi etriye aralıklarınada dikkat edilmediği görülmüştür. Teknik geziyi organize eden Aksaray Belediyesi’ne teşekkür ederiz.