Aksaray Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Salda Gölü İncelemesi

Burdur ilinde bulunan Salda Gölü çevresinde çalışmaları yakınından takip etmek için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının öncülüğünde Fakültemiz Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinden Hamza Demir’in de yer aldığı 25 iklim elçisi ve akademisyen 25.05.2022 tarihinde bölgede bir inceleme gezisi yapılmıştır.

 

Dünya’dan Mars’a bir pencere olarak değerlendirilen Salda Gölü NASA’nın paylaşımı ile yoğun ilgi görmesi sebebiyle dışarıdan gelen ziyaretçilerin kontrolsüz kullanımı ve kirlenmesine gölü için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı kararı ile özel çevre koruma bölgesi ilan edilen Salda Gölü, gölün yüzeyinin 7 katı kadar alan koruma altına alındı ve mevzuata aykırı yapıların yıkılması, 4 km’lik alanda ahşap bariyerler çekilerek insanların ve araçların sahile girişinin engellenmiştir. Araçların otopark ihtiyacının ise alandan 2 km ötede doğal sit alanının dışında çözümlendiği insanların ise elektrikli araçlar ile gezdirilmesine izin verilmektedir. Alan kullanımı açısından günü birlik ziyaretlere izin verilmekte olduğu ve ziyaretçi sayılarına sınır getirilmiştir.

 

Aksaray Üniversitesi İklim Elçisi Fakültemiz öğrencisi Hamza DEMİR’in gezi incelemeleri sonucunda;

  • Kaçak yapılar yıkıldı ve bakanlık tarafından belirlenmiş yerlere ahşaptan Pazar stantları inşa edilerek düzen ve tertip sağlandığı,
  • Çöp ve konteynerler kaldırıldı,
  • Beyaz adalara ziyaretçi sınırı getirildiği,
  • Araç girişi ve çadır kurmanın engellendiği görülmüştür.